Alumni Award Recipients

Past Alumni Award Recipients

2018

Alumnus of Merit

Daniel Barusch '10, Architectural Technology

Alumna of Merit

Jordan Polumbo '12, Hospitality Management

Alumni of Merit

Craig D. Ivancic '90, Computer Aided Drafting
Andrea B. Ivancic '92, Architectural Technology

Exemplary Service

Kenneth C. Pyle '69, Veterinary Science

2017

Distinguished Alumni

The Baright Family
Richard '60, Todd '82, Karen '83 & Scott '86

Alumni of Merit

Janay Gasparini '02, Park and Outdoor Recreation/Criminal Justice
Lisa Russell Knode '02, Veterinary Science

Exemplary Service

Barbara E. Jones, Retired Vice President for Student Life

2015 

Distinguished Alumna

Theresa Molloy '80, Business Management

Exemplary Service

Candace S. Vancko, Retired College President

2014

Distinguished Alumnus

Thomas Leahy ’93, Turf Management

Alumna of Merit

Alissa Gearhart ’01, Hotel & Resort Management

Alumnus of Merit

Adam J. Davis ’11, Landscape Design & Management

Exemplary Service

Marty Greenfield, Retired Student Activities Director

2013

Distinguished Alumnus

Walter Caroompas ’63, Business Management

Alumna of Merit

Rebecca Kelly Rivera ’96, Architectural Technology

Exemplary Service

Ulla Wadner, Retired Catering Manager

2012

Distinguished Alumnus

Hank Adams ’77, Construction Technology

Alumna of Merit

Chyrise Taylor ’09, Nursing

2011

Distinguished Alumna

Sandra Quackenbush ’75, Veterinary Science Technology

Alumnus of Merit

Douglas Tinklepaugh ’86, Construction Technology

Exemplary Service

John Ford ’91, Former CADI Manager

2010

Distinguished Alumnus

Tony Helstosky ’75, Veterinary Science Technology and Linda Mason Helstosky ’75, Veterinary Science Technology

Alumnus of Merit

Chad Hall ’94, Computer Aided Drafting & Design

2009

Distinguished Alumnus

Bruce Jones ’75, Park and Outdoor Recreation 

Alumna of Merit

Teresa Angell ’06, Nursing

2008

Distinguished Alumnus

Ron Catella '58, Construction Technology

Alumnus of Merit

Michael O'Dea '67, Engineering Technologies

Alumnus of Merit

Stephen Pindar '74, Hospitality Management

2007

Distinguished Alumnus

Steven Smithgall '77, Construction Technology

2006

Distinguished Alumnus

Gary R. Rice '76, Hospitality Management

Alumnus of Merit

Patrick Blum '89, Horticulture

Alumnus of Merit

Scott M. Fichten '86 Business Management

2005

Distinguished Alumnus

John Caparella '78, Hospitality Management

Alumnus of Merit

Erik Healy '89, Engineering Technologies

2004

Distinguished Alumnus

Carl V. Petronio '58, Engineer Technologies - Civil Technology

Alumna of Merit

Sue Atkin Hoenhaus '80, Nursing

Alumnus of Merit

Rick Holfoth '88, Turf Management

2003

Distinguished Alumnus

Peter Hamilton '77, Business Management

Alumna of Merit

Deborah Crute '99, Veterinary Science Technology

2002

Distinguished Alumnus

Mark Grillo '98, Applied Technology - Electrical Construction & Controls

Alumna of Merit

Anne Rogers Sheerin '83, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit

Daniel Bologna '83, Individual Studies

2001

Distinguished Alumnus

John Brooks '67, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit

Thomas Leahy '93, Turf Management

2000

Distinguished Alumnus

Benjamin Nesbitt '65, Business Management

Alumna of Merit

Romona Bober '82, Veterinary Science Technology

Alumnus of Merit

Gene Truesdell '86, Nursing

1999

Distinguished Alumnus

Paul O'Neil '65, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumna of Merit

Kimberly Baldwin '86, Veterinary Science Technology

1998

Alumna of Merit

Paula O'Brien '89, Computer Aided Drafting

Alumnus of Merit

Thomas Adams '75, Engineering Technologies - Building Construction

1997

Distinguished Alumnus

William Gaetano '69, Construction Technology - Civil Technology

Alumna of Merit

Caroljean Finch '74, Business Management - Accounting

Alumnus of Merit

James "Rusty" Madden '83, Horticulture

1996

Distinguished Alumnus

Paul C. Buck '72, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit

Tom Van Buskirk '80, Applied Technologies - Masonry and Carpentry

1995

Distinguished Alumnus

Sumner Griffin '41, Animal and Plant Sciences - Dairy

Alumna of Merit

Connie Spielman '74, Nursing and Allied Health

Alumnus of Merit

Mark Driscoll '79, Liberal Arts and Sciences - Mathematics

1994

Distinguished Alumnus

Richard Schaeffer '60, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit

Michael Haas '79, Horticulture/Plant Science

Alumnus of Merit

Michael Ermisch '79, Horticulture/Plant Science

Distinguished Service

Howard Robison '34, Dairy and Food Science

1993

Distinguished Alumna

Velma Clark '60, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumna of Merit

Cynthia Buzzell '80, Engineering Technologies - Architecture Design

Alumnus of Merit

James "Jamie" O'Donnell '72, Business Management - Business Administration

1992

Distinguished Alumni

Griffin Brooks '40, General Agriculture

Distinguished Alumna

Frances McClelland Brooks '41, Food Service Management

Alumna of Merit

Marianne Greenfield '83, Practical Nursing

Alumnus of Merit

Michael O'Brien '75, Business Management - Accounting

Distinguished Service

George Plitt '32, General Agriculture

1991

Distinguished Alumnus

Edward McGowan '58, Engineering Technologies - Construction Technology

Alumnus of Merit

David A. Baratta '82, Applied Technologies - Electrical Construction and Controls

Alumnus of Merit

Rodney D. Rudolph '65, Hospitality Management - Hotel Management

Distinguished Service

Seldon M. Kruger, President Emeritus

1990

Distinguished Alumnus

Robert Hillebrand '61, Engineering Technologies - Construction Technology

Alumna of Merit

Georgianna Frenzelas '78, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit

John Caparella '78, Hospitality Management - Restaurant and Food Service

Distinguished Service

Joyce Bernat Platt '47, Hospitality Management - Food Service Management

1989

Distinguished Alumna

Helen Wasser Kutsher '44, Hospitality Management - Food Service Management

Alumnus of Merit

Lawrence Lammers '62, Engineering Technologies - Construction

1988

Distinguished Alumnus

Thomas Kilroy '33, Teacher Training Diploma

Alumnus of Merit

James Ponzio '59, General Agriculture

1987

Distinguished Alumnus

Brian Mitteer '66, Animal and Plant Sciences - Agricultural Business

Alumnus of Merit

Douglas Okun '62, Engineering Technologies - Construction

1986

Distinguished Alumni

Ralph W. Taylor '31 and Helen Pickens Taylor ‘31
Ralph - Animal and Plant Sciences - Dairy and Food Service
Helen - Teacher Training Diploma

Alumna of Merit

Rosemary Gerasia Roberts '72, Liberal Arts and Sciences

Alumnus of Merit

Robert S. Berkowitz '70, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

1985

Distinguished Alumnus

James F. Wood '32, Liberal Arts - Teacher Training Diploma

Alumna of Merit

Margaret I. Lacey '69, Hospitality Management - Food Service Management

Alumnus of Merit

Paul R. O'Neil '65, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

1984

Distinguished Alumnus

Robert L. Rector '64, Business Management

1983

Distinguished Alumnus

Charles R. Leahy '33, General Agriculture

1982

Distinguished Alumnus

John F. Kennedy '64, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

1981

Distinguished Alumnus

William F. Kennaugh '34, General Agriculture

1980

Distinguished Alumnus

Louis Resnick '30, General Agriculture

1979

Distinguished Alumnus

Earl H. Hadden '32, Teacher Training Diploma

1978

Distinguished Alumnus

Hugh McDowell '23, General Agriculture

1977

Distinguished Alumnus

Robert E. Denman '32, Teacher Training Diploma